A squash ütő ugyanolyan hosszú, mint a teniszütő (68,5 cm), de annak súlyban csak a fele. Ez azt is jelenti, hogy a squash ütővel sokkal könnyebb és gyorsabb a helyes mozdulatok elsajátítása, s a játék ezért sokkal hamarabb válik a fallabdázásban élvezhetővé, mint a teniszben. |
|
A squash ütő súlya és ára
1. Kezdőknek: 150 - 195 gramm
- az ütők ára 5 000- 25 000 Ft.
2. Haladóknak és profiknak: 110 - 145 gramm
- az ütő ára 15. 000 - 38 000 Ft
Természetesen mindig vannak akciók, s ilyen esetben jóval olcsóbban is hozzá lehet jutni kiváló minőségű grafit anyagú fallabdaütőhöz.
Tipp: Az olcsóbb ütőktől úgy is meg lehet különböztetni a drága ütőket, hogy a gyártók az olcsóbbakat 2/3-os ütőtokkal, míg a drágábbakat egész tokkal hozzák forgalomba.
A squash ütő anyag összetétele
Alapvetően fém- és grafit squash ütők kaphatók.
1. Alumínium squash ütő - kezdőknek:
Ezek a legolcsóbb squash ütők, de egyben a legnehezebbek is. Ezeket a fallabdaütőket csak alkalmi használatra ajánljuk, mert anyagtartalmuk miatt nehézkes vele a játék. A klubokban kölcsön squash ütőként ezek kaphatók. Jól megkülönböztethetőek a többi squash ütőtől, mert alakjuk elüt a hagyományos formától, mivel a két szár nem fut össze.
2. Kompozit squash ütő:
A kompozit squash ütő nehezen különböztethető meg a grafit squash ütőtől, mert formára ugyanolyan, mint a grafit squash ütő, de az ára sokkal olcsóbb, mert csak a száruk grafit, de a fejük alumíniumból készül. Súlyuk általában 165 grammnál több, és 2/3-os tokkal kaphatók. Kezdőknek ajánljuk, akik még nem biztosak abban, hogy érdemes drága ütőt venniük. Ezeknek a squash ütőknek az előnye, hogy kevésbé törnek!
3. Grafit squash ütő:
A kiváló minőséget a 100% grafit tartalmú squash ütők jelentik. A technológiai fejlődésnek köszönhetően a grafit squash ütőknek a súlya akár 110 gramm is lehet, bár ne felejtsük el, minél könnyebb az ütő, annál kevesebb anyag van benne, s ezért könnyebben el is törhet. Az előnyük a súlyukban és az anyagtartalmúkban rejlik, mivel a grafit megfelelően rugalmas és jól vezeti a rezgéseket, a könnyű súlya pedig lehetőséget ad arra, hogy a lehető leggyorsabban lendíthessük meg a squash ütőt, a legerősebb ütéseket létrehozva ezzel.
A modern fejlesztések új irányvonala a grafit különböző megerősítéseit jelenti, hogy ne nagyon törjenek az ütők, illetve, hogy még hatékonyabbak legyenek. Ilyen fejlesztés például a Tecnifibre squash ütők esetében a Basaltex megerősítés.
A squash ütők alakja
A squash ütőnek hagyományosan kétféle alakja van:
1. Nyitott torkú - ahol a fej közös szárba fut - ez dinamikusabb és rugalmasabb.
2. Zárt torkú - ahol kereszthíd van, mielőtt a két szár egybe futna - ezzel egy kicsit könnyebb a manőverezés, de merevebb.
Általánosságban, mind a két típus tökéletes minden játék szinthez, sokszor az egyéni megszokás dönt egyik vagy másik típus mellett.
A squash ütők fejmérete
A fejméret 485cm² és 515 cm² között változik. A kisebb fejméret nagyobb pontosságot, a nagyobb több rugalmasságot biztosít.
A squash ütő húrozása
Általában a boltban kapható squash ütő gyárilag 9 - 10 kg feszességre van behúrozva, s a legtöbb esetben olcsóbb, nylon squash húrral kaphatók. Kivételes esetekben, s ilyenek a Tecnifibre squash ütők drágább változatai, a legjobb minőségű húrokkal is kaphatók. A feszesebb húrozást azoknak ajánljuk, akik már kiváló technikával játszanak, s ezért döntő, hogy a húrról inkább a visszajelzést érzékeljék, ne pedig "kilője" a labdát. A versenyzők akár 13 - 11 kg feszes húrozással is játszhatnak.
A squash ütő markolata
A squash ütő markolatának vastagsága állandó. Csak egy méret van, így akinek nagyobb tenyere van, azoknak kifejezetten ajánljuk a fedő grip használatát.
Szerző: L&H Sport
|